Ranní výběr zpráv Faktoru S
02.09.2016 09:39
Americký Apple považuje pokutu od Evropské komise za "politický hnůj". Samsung zastavil dodávky výbušní novinky. Evropa potřebuje biliony na digitální infrastrukturu. A k tomu jako bonus rady pětatřicátníka o tom, jak zacházet s penězi.
Pokuta pro Apple je "hnůj"
Šéf společnosti Apple Tim Cook se rozohnil nad rozhodnutím Evropské komise, která Irsku nakázala, aby po firmě s nakousnutým jablkem ve znaku vymáhala doplatek daní ve výši 13 miliard eur (351,3 miliardy korun) za období mezi lety 1991 a 2014. Irským novinářům řekl, že rozhodnutí Komise je "totální politický hnůj" s číslem, které "vytáhli nevím odkud". Komise tvrdí, že daňová dohoda firmy s Irskem je v podstatě nelegální státní pomocí. Apple jí využívá tím, že v zemi "parkuje" velkou část svých zisků a vyhýbá se tak placením daní jinde, což ostatně vadilo i USA.
Více se dozvíte ZDE.
Výbušná novinka
Jihokorejský producent mobilních telefonů Samsung, má také slušný problém. Jeho novinková vlajková loď Galaxy Note 7 v přepočtu za zhruba 24 tisíc korun se totiž v několika případech přehřála až tak, že telefony vzplály nebo vybuchly. Firma zastavila dodávky několika odběratelům v jižní Koreji, ale zatím neupřesnila, jestli se problém týká i dalších trhů. Se svou žhavou novinkou se přitom Samsung pokouší sebrat vítr z plachet právě Applu, který má brzy představit nový iPhone.
Více si přečtete ZDE.
Zaostalá Evropa
S technologiemi - nebo spíše s jejich nedostatky - se pere i samotná Evropa. Potřebuje v přepočtu 19,4 bilionu korun na investice do digitální infrastruktury, jako jsou optické kabely či mobilní sítě páté generace. Když neproběhnou, nebudeme schopní v rozvoji technologií dohnat USA a Čínu a v budoucnu stačit jejich tempu. Uvedl to evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger na výroční konferenci v Rakousku.
Více najdete ZDE.
Makao už zase sází
Asijské centrum hazardu překonalo 26 měsíců trvající poklesy příjmů ze sázek a hazardních her. Nová centra, včetně amerického Wynn Resorts (luxusní projekt za 101 miliard korun se otevřel v druhé půlce prázdnin), totiž v Makau přilákala i rekreační hráče a obraty oboru celkem vzrostly o 1,1 procenta na 58 miliard korun v přepočtu. Jediné čínské město, kde jsou legální kasina, se teď s nadějí dívá na období po klíčové prázdninové sezóně a věří mu i investoři. Akcie provozovatelů kasin rostou.
Další informace ZDE.
Japonsko se dvoří Rusku, kvůli Číně
Japonský premiér Šinzó Abe se chystá na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v kuloárech dvoudenní byznysové konference ve Vladivostoku, která začíná v pátek. Putin se po té vypraví do Japonska, kde bude poprvé od Abeho zvolení. Snahou zemí je vzájemně si vypomoci vedle vyrůstající ekonomické mocnosti Číny. Třeba Japonsku by pomohly ruské nerostné suroviny, které musí nyní dovážet ze vzdálenějšího Blízkého Východu, Rusku by se zase hodily japonské technologie. Státy ale musí překonat několik překážek - například japonskou účast na sankcích vůči Rusku za napadení Ukrajiny nebo územní spory o ostrovy v Japonsku zvaná Severní teritoria a v Rusku Jižní Kurily. Kvůli nim ostatně země po druhé světové válce ještě stále oficiálně neuzavřely mír.
Více ZDE.
Tipy na zacházení s penězi: lepší pivo ano, víno ne
Zajímavý pohled na hospodaření s penězi nabízí Ben Carlson, manažer společnosti Ritholtz Wealth Management a autor blogu v překladu nazvaném "Bohatství selského rozumu". K sepsání deseti pravidel se odhodlal v 35-ti letech, kdy jiní začínají řešit krizi středního věku. On místo toho radí raději neutrácet za "lepší" víno, protože rozdíl ve skutečnosti nikdo nepozná, zatímco dražší pivo si člověk lépe vychutná. Poradí ale i jak využívat hypotéku, investovat do času či jak začít se smlouváním.
Další postřehy si pročtěte ZDE.
Foto: ČTK/PA/Matt Crossick