Dobře namazané Cleerio
05.04.2016 14:44
Aplikace Ladislava Čapka propojuje mapy a data. Starostům obcí vyhledává ztracené pozemky. Díky podpoře miliardáře Karla Komárka, míří za svým cílem: Prorazit v USA a stát se globální firmou.
Firma Geosense, nově Cleerio, jede jako dobře namazaný stroj. Sklízí ocenění za start-upy ve veřejných datech a těší se štědrým dotacím v milionech eur z kapitálového fondu Sprintide Ventures, který patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka. "Asi máme potenciál, když si jeden z nejbohatších lidí v republice myslí, že se na tom dají vydělat peníze," usmívá se jednatel firmy Ladislav Čapek.Cleerio vytváří mapové platformy a informační systémy pro správu klientů. Ti si vizualizují data v přehledných mapových aplikacích. Nestahují žádné programy, jen se přihlásí on-line nebo off -line. Firma cílí hlavně na menší města či obce a má už 1400 platících zákazníků. "Malá města dříve nemohla dosáhnout na informační systémy s mapami, protože na ně byly moc drahé. My jsme jim poskytli levnější alternativu, která je na webu v cloudu a na niž se stačí jen přihlásit uživatelským jménem," vysvětluje Čapek.
CHAOS V KATASTRECH
Toho nepřestává udivovat, že starostové často vůbec nevědí, která půda v okolí jejich obci komu vlastně patří. "Někdy jsem si říkal, že kdybychom nevybírali měsíční poplatek za službu, ale deset procent z ceny pozemků, které obcím najdeme, tak bychom byli milionáři," kroutí hlavou Čapek. Důvodem chaosu je podle něho vedení několika evidencí katastru. Navíc vždy, když se nové území obce našlo, už na něm kdosi v poklidu soukromničil. To je podle Čapka důvod, proč si obce jejich aplikaci pořizují.
Mapy ale nezobrazují jen územní plánování. Na jedno kliknutí rozkryjí také věcná břemena, zástavní práva či exekuce. Uživateli se ukážou data třetích stran, jako je katastr, inženýrské sítě, obecní voda či kanalizace.
TĚŽAŘI A ROZKRÁDÁNÍ SILNIC
Mapovou aplikaci využívají i těžaři, v Česku především firma Eurovia. Ta při stavbě dálnic ocení hlavně blízký kamenolom, kterých v ČR provozuje více než dvacet. Její těžaři už kompletně přešli při nahlížení do projektu lomu z papíru na mobilní aplikaci. Ta současně pečlivě hlídá územní plán a katastr. "V těžařství se dělají naschvály, kdy se skupují pozemky, aby se zablokovala konkurence. Musí se tedy mapovat, kam až lze těžit," upozorňuje Čapek.
Motorem pohánějícím Cleerio kupředu je snaha neustále vylepšovat aplikace, aby obsáhly více dat a zároveň si zachovaly svůj "uživatelsky přátelský" model. Nesmlouvavě jde za svým cílem, jímž je expanze v USA, kde intenzivně buduje mezinárodní síť partnerů. Díky snaze stát se globálním hráčem firma čerpá řadu zkušeností z ciziny a získává také určitý nadhled nad situací v Česku. "Měli jsme webinář s lidmi z Mexika a Argentiny, kteří uvažovali o využití naší aplikace. Mexičan říkal, že se jim ztrácí beton ze silnic, že jim ho lidé rozkrádají, klidně několik kilometrů. Argentinci potvrdili, že s tím také bojují. Aplikace jim tedy pomůže zaznamenat, co vše chybí," popisuje trable některých zájemců o aplikaci Cleerio a dodává, že "naše mizející kanály se pak ukazují jako drobnost".
Foto: Radek Cihla